dobrystart.pngepuap-1.pngbip.png

29.03.2020 Kategoria: Kategoria #1

Data: 31.03.2020 r.
Grupa I, 3-4 latki
Temat: "Poszukiwanie oznak wiosny" (31.03.2020r.)
grupa: 3, 4 - latki
1. Rodzicu, przeczytaj dziecku opowiadanie pt. „Jak Kasia szukała wiosny”                   B. Koronkiewicz, a następnie spróbujcie wspólnie odpowiedzieć na pytania.
- Mamusiu! W nocy znowu spadł śnieg, a dziadek wczoraj mówił, że gęsi już przyleciały, a
to znak, że przyszła wiosna. Jak to więc jest z tą wiosną? – spytała Kasia pewnego
sobotniego ranka.
 - To prawda, przylatujące gęsi zwiastują wiosnę. Pięknie wyglądają, gdy
tak lecą kluczem, a lecą z daleka i raczej się nie mylą co do wiosennej pory. Myślę, że
wiosna może być blisko, może pójdziemy jej poszukać po śniadaniu?
- A po czym ją poznamy? Jak wygląda wiosna? – zapytała Kasia.
- Zobaczymy – odpowiedziała mama.
Gdy Kasia zjadła płatki z mlekiem, obie ciepło się ubrały i poszły w stronę lasu.
- Spójrz Kasiu, co tam wychodzi spod śniegu w ogródku pani Dorotki? Widzisz te kwiatki?
- Tak, są białe jak śnieg, trudno je zauważyć.
- No właśnie, przebijają się przez śnieg ku słońcu i dlatego nazywają się przebiśniegami. A
popatrz tam, bardziej przy ogrodzeniu na te fioletowe kwiatki. To prymulki, inaczej zwane
pierwiosnkami, bo to pierwsze oznaki wiosny.
- Pamiętam, że w tamtym roku były u pani Dorotki również takie różowe i żółte –
przypomniała sobie Kasia.
- Tak, są ich różne kolory – potwierdziła mama.
Kiedy przechodziły obok rzeki, Kasia krzyknęła z zachwytem:
- Zobacz, mamusiu, bazie!
- No właśnie, to kotki wierzbowe, pojawiają się na wierzbie jeszcze przed listkami i z całą
pewnością oznaczają nadejście wiosny. Ale zobacz, na wielu krzewach są już spore pączki,
wkrótce będą z nich listki. Oj, zgrzałam się w tym zimowym ubraniu. A słyszysz jak ptaki
śpiewają?
- To ja już wiem, po czym poznać, że nadchodzi wiosna. A kiedy przylecą bociany?
- Pewnie niedługo – uśmiechnęła się mama – ale wtedy to już nie będziesz miała wątpliwości,
że nadeszła wiosna.
Rozmowa na podstawie opowiadania:
- Jakie ptaki zwiastują wiosnę?
- Gdzie Kasia szukała wiosny?
- Jakie kwiaty zobaczyła Kasia w ogródku pani Dorotki?
- Jak nazywały się fioletowe kwiatki?
- Co Kasia zobaczyła obok rzeki?
- Na przylot jakich ptaków czekała Kasia?
2. Rodzicu, przeczytaj proszę dziecku zagadki. Zadaniem dziecka jest odszukać obrazek pasujący do zagadki (obrazki pomocnicze do rozwiązania zagadek znajdują się w poniższym załączniku).
Lubimy ją wszyscy
za ładną pogodę.
Co po długiej zimie
ożywia przyrodę. (Wiosna)
Mleczka nie piją, myszek nie jedzą.
Te bure kotki co na drzewie siedzą.( Kotki wierzbowe/ bazie)
Przysiadły na topoli, stare gniazdo poznały,
Dzieciom na powitanie
o wiośnie klekotały. (Bociany)
Gdy się schowa za chmury,
Świat się staje ponury.
A weselej na świecie,
kiedy śmieje się z góry. (Słońce)
Mówią, że w nim jak w garncu, nieustanna zmiana.
Słońce grzeje w południe, mrozek szczypie z rana,
a do tego jeszcze przelatują deszcze. (Marzec)
Miła niespodzianka -
już kwitnie… (Sasanka)

3. Zabawy ruchowe z pokazywaniem (załącznik).
4. Gimnastyka buzi i języka (załącznik).
5. Praca plastyczna (załącznik). Proszę, aby dzieci pokolorowały motyla, a kółeczka wykleiły kolorową plasteliną. Dodatkowym zadaniem dla starszych przedszkolaków jest wcześniejsze obrysowanie kółeczek (ćw. grafomotoryczne).
Miłej zabawy!
Pozdrawiam Natalia Wnęk :)

Pliki do pobrania

• dostosowania zawartości stron internetowych witryny do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych;
  • zapamiętania ustawień Użytkownika dotyczących wyglądu i funkcjonalności stron witryny (np. język, kraj),